Islah Çelikleri

Islah çelikleri

ISLAH ÇELİKLERİ

Islah Çelikleri, özellikleri açısından bakıldığında, yüksek karbon ve/veya alaşım elementi içeren, ısıl işlem süreci ile sertlik ve mekanik özellikleri iyileştirilebilen çeliklerdir. Standart kalitelerin dışında, Üreticilerin, istediğiniz özellikleri sağlayacak şekilde modifiye edilmiş  ve özel kalitelerde ıslah çeliği üretebilmeleri mümkündür. Sektörümüzde çok kullanılan başlıca ıslah çeliklerine SAE 1050 , SAE 5140  SAE 4140 , SAE 4340 ( 34crnimo6 )  örnek verilebilir.  lslah çeliklerinin seçiminde, yapılacak parçaların boyutları ve istenilen dayanım değerleri, önemli rol oynamaktadır. Alaşımsız çelikler, sadece küçük kesitlerde homojen sertleşebilirlik özelliği sağlarlar. Kalın kesitlerde ise, mutlaka alaşımlı çelik kullanılması, hem sertlik dağılımının homojene yakın sağlanması ve hem de belirli dayanım değerlerine ulaşılması için zorunludur. Alışılmış ıslah çeliği türlerinde, indüksiyonla ya da alevle ısıtma suretiyle yüzey işlemi yapılabilir. Ayrıca Islah Çeliklerinde yüzeyde ulaşılabilecek sertlik ve sertleşme derinliği de ölçü olarak alınır.

Islah Çeliği üretiminde kullanılan elementler çeşitlilik göstermekle birlikte

Islah çelikleri, kimyasal bileşimlerine göre 4 ana grupta toplanır.

Alaşımsız ıslah çelikleri

Mangan Alaşımlı Islah çelikleri

Krom alaşımlı Islah çelikleri

Krom-Molibden alaşımlı Islah çelikleri

Alaşımsız ıslah çeliklerinde, ıslah dayanımı karbon miktarıyla artmaktadır. 16 mm çapa kadar en düşük akma sınırı 370 N/MM’(%C:0,25) ile 570 N/MM’2(%c:0,50) arasındadır. 16-40 mm çap arasındaki boyutlarda 50-80 N/MM’daha düşük olur.

Mangan Alaşımlı Islah çeliklerinde mangan sertleşebilirliği arttırdığından 30MN4 ve 40MN4 çeliklerinde akma sınırı C60 çeliğindeki özelliklerini gösterir.

Krom alaşımlı ıslah çeliklerinde Krom elementi sertleşebilirliği oldukça fazla arttırır ve plastisiteye de olumlu etki yapar. Örneğin 40Cr4 çeliğinde 16-40 mm çap aralığında minimum akma 700 N/MM’dir.

Krom-Molibden alaşımlı Islah çeliklerinde Molibden kroma nazaran daha kuvvetli sertleşebilme kabiliyetini arttırır. Ayrıca meneviş dayanımını arttırır ve meneviş kırılganlığı ihtimalini azaltır.

 

 

Islah çelikleri hakkında en doğru bilgi ve fiyatlara ulaşabilmek için, lütfen bizi arayın.
0216 420 01 09 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

KALYON ÇELİK DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 olarak size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Hemen Ara
Navigasyon