Otomat Çeliği

otomat çelikleri

Otomat çeliği ürünleri, Torna ve CNC tezgahlarında, kolay işlenebilirliliği için tercih edilen bir çelik türüdür. talebe uygun olarak Yuvarlak Ø , Altı köşe ( HEX ) ve Kare şeklinde olabilmektedir. Parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Otomat Çelikleri, içerisinde yüksek miktarda kükürt (s) ve manganez (mn) içeren ve Kurşun (pb li) içerebilen kolay işlenebilen ve dayanıklı bir çelik türüdür. Kurşunlu ve kurşunsuz olarak bulunabilirler. Ayrıca kükürt ve fosfor gibi iki önemli bileşene daha sahip olurlar ve genellikle soğuk çekilmiş olarak kullanılır. Gelişen teknolojiler sayesinde Otomat çeliklerini, h9 toleransında temin etmek mümkündür.

Ayrıca Otomat çelikleri ıslah ve semente edilebilir bir çelik türüdür. Kurşunsuz otomat çeliği kaynak yapılabilme özelliğine sahiptir. Kurşunlu Otomat Çeliği çeşitlerinde kullanılan kurşun, mekanik özelliklerini değiştirmemekle birlikte daha iyi yağlanma ve daha hızlı işlenebilme özelliği kazandırmaktadır.

Rekabetçi bir sektör olan imalat sektöründe, fiyat ve kalite büyük önem taşımaktadır. içerisinde kükürt ve fosfor bulunan çelikler kolay işlenebilmektedir. Bu sebeple, imalat işlemi sürecinde talaşların kırık çıkmasıyla birlikte maliyetlerin düşük olmasını sağlayarak verimliliği maksimum düzeye getirir. Bu özellikleri ile aynı zamanda takımların daha az aşınmasını sağlar. Doğal olarak takımlar için yapılacak masrafları da düşürmektedir. Bu özellikleri ile talaşlı imalat yapılırken tercih sebebidir.

Otomat çelikleri
– ısıl işlem uygulanmayanlar ( yumuşak otomat çelikleri )
– ısıl işlem uygulananlar
olarak iki gruba ayrılır, bununla birlikte ısıl işlemi uygulananlarda kendi içinde iki ayrı gruba ayrılır.
* Islah işlemi uygulananlar
* Sementasyon işlemi uygulananlar
olarak isimlendirilirler.

Otomat çeliklerinde kullanılan elementlerin etkisini şu şekilde özetleyebiliriz.
Kükürt Elementi çeliği kırılgan yapar. Otomat çelikleri hariç hiçbir çelikte bulunması istenmez.
Mangan Kükürt ün sebep olduğu kırılganlığı azaltmak için kullanılır.
Kurşun (Pb) : Haddelenebilir kabiliyetini azaltır. Haddeleme esnasında oluşan sıcaklık yırtılmalara neden olur ve yüzey kalitesini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı sürekli dökümlerde sorunlara sebebiyet olur. ayrıca otomat çeliğinin talaşlı şekillendirme kabiliyetini arttırması sebebiyle otomat çeliklerinde alaşım elementi olarak kullanılır.

Firmamız yuvarlak ve altıköşe Otomat çeliği ürünlerinin satışını yapmaktadır. Talepleriniz doğrultusunda isterseniz boy olarak satın alabilirsiniz. Aynı zamanda talep ettiğiniz ölçüde CNC dairesel testere ile kesim yaptırabilirsiniz. Otomat Çelikleri ‘nde karbon oranı % 0.07 – % 0.60, kükürt oranı % 0.15 ile % 0.40, fosfor oranı %0.07 – 0.10 arasında değişebilir.

Otomat Çelikleri, TS 3051 (Mart 1978) ve DIN 165I ‘de standartlaştırılmıştır. Sonuç olarak her iki standartta verilen çelik çeşitleri ve özelikler büyük ölçüde uyum içerisindedir.

Otomat Çelikleri ile ilgili en doğru bilgilere sahip olmak için, lütfen bizi arayın.
0 850 259 69 09 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

KALYON ÇELİK DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
 olarak size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Hemen Ara
Navigasyon